Plavba na plachetnici na vrak a do jeskyně
Trasa: Zadar - Zaklopica - Vrgada - PP Telašćica - Sali - Brbinj - Veli Rat - Zadar
Trasa je vhodná i pro plavbu s dětmi.
1. den: Zadar - zátoka Zaklopica
Z mariny v Zadaru jihovýchodním kurzem zadarským kanálem cca 12 nm na konec ostrova Pašman, kde na jeho východní straně můžete stát na bójce v zátoce Zaklopica. Pokud je zátoka plná dá se kotvit severozápadně hned u vjezdu do zátoky (zde jste chráněni pouze před západním větrem, můžete čekat silnější provoz hned po ránu, takže to může u snídaně více houpat). Cestou do zátoky snad jen zvýšenou opatrnost při průjezdu kanálem u městečka Pašman na stejnojmeném ostrově - místo je užší se silnějším proudem a větším provozem - klidnější, ale o něco málo delší je plavba východně od ostrova Babac směr Biograd na Moru a dále do zátoky Zaklopica. Cena za stání v zátoce Zaklopica je na bóji 20 HRK/m (s Bavaria Cruiser 37 v roce 2020). Zátoka je dobře chráněná před všemi směry větrů, krom Bóry. Před Bórou je třeba se schovat hodně při krajích zátoky! Avšak před silnější Bórou bych raději zvolil přístav ve městě Biograd na Moru - marina Kornati a tam se přivázal pevněji (severně 2,7 nm od zátoky Zaklopica). V prostřední části zátoky bezpečně zastavíte i s lodí o délce 51 ft. Při krajích je zátoka mělčí 37 ft s ponorem 1,9 m nemá problém. Velmi oblíbené místo = hodně lodí. Je však bezpečná s čistou vodou, v zadní části je pod stromy malá písčitá plážička. Pokud vybírá za stání mladý kluk je to OK. Pokud je tam starej je třeba trošku důrazněji byť s úsměvem říci, jak je vaše loď dlouhá - pán má totiž tendenci z 11 m dělat hned 15 m. Druhý den dopoledne, pokud si stání protahujete až přes oběd začíná dost "prudit", abyste se vydali dále a uvolnili tak místo pro další lodě - no, to se dá i pochopit, byznys je byznys.
zátoka Zaklopica - Pašman
2. den: zátoka Zaklopica - Vrgada
Ze zátoky Zaklopica dále na Vrgádu (ostrov Vrgada) cca 3 nm jihovýchodním kurzem. Stání na bójích mezi severní částí ostrova a ostrovem Artina (dá se stát také z druhé strany). Velmi oblíbené místo na koupačku, především s dětmi - písečná pláž, mělčina, koupací prostor oddělený plovoucím řetězem, beach bar. Ostrovy Vrgada a Artina jsou spojeny mělčinou - mezi ostrovy se tedy nedá proplout. Přes den to znamená být tam co nejdříve a chytit volnou bóji nebo se dá celkem bez problémů stát na kotvě. Místo není moc chráněné, při zhoršeném počasí stání přes noc nebude pohodlné.
ostrov Vrgada
pokračujeme: Vrgada - PP Telašćica
Z Vrgády o něco delší přeplavba do PP Telašćica cca 20 nm směr na WWN - dá se také zastavit na ostrově Žut, dražší ACI marina s obchodem nebo drahá restaurace Fešta s můringovým stáním zdarma pokud využijete restauraci. Nádherná vyhlídka na NP Kornati z kopce nad ACI marinou.
Pozor, na Telašćicu je třeba proplout Malou Proversou - úzký a mělký (hloubka 5m, proud až 4 kn) průjezd mezi ostrovy Dugi Otok a Katina - při zvýšené opatrnosti je průjezd bez problémů.
PP Telašćica, sousedí s NP Kornati. Vstup se platí strážcům parku, kteří park křižují na motorovém člunu. Cena v hlavní sezóně za loď 24 - 35 ft / den 200 HRK, 36 - 58 ft / den 400 HR (dá se ukecat bez "račúnu" na menší částku).
Určitě si zkontrolujte stav bójky, na kterou jste se vyvázali (to by se mělo dělat automaticky všude!, zde o to pečlivěji). Oblíbený je výlet na slané jezero Mir. Pěkné a klidné stání je na bójkách u restaurace Kršovica.
PP Telašćica
3. den: PP Telašćica - Sali
Z PP Telašćica dále na Sali (město na Dugim otoku) cca 10 nm. Cesta zpět opět přes Malou Proversu. Ve městě je marína s můringovými stáními s elektřinou, vodou a retro sociálním zařízením - nicméně teplá voda teče. Je zde také několik restaurací, cukráren, obchod s potravinami, pekárna a bankomat. Ideální místo pro doplnění zásob, vody a nabití lodních akumulátorů. Oblíbené místo, je třeba zde být včas, abyste chytli místo na stání.
4. den: Sali - Brbinj
Hned ráno pokračovat cca 12 nm kurzem NNW do Brbinje. Kde je nádherná zátoka na koupání. Stání na bójích s vyvazovacími lany na břeh. Cena 20 HRK /m. Dobře chráněné před větry krom Bóry.
Brbinj zátoka
další trošku delší přeplavba je do Soline v severní části Dugiho otoku směrem NW cca 14 nm. Trasa vede kolem bunkrů Bokašin, Dumboka a za obcí Božava. V sezóně je tam zpravidla dost lidí a někdy i vosy, nicméně některý z nich si projít je jistě zážitek. Pozor až budete točit kolem Dugiho otoku na západ a pak hned na jih na Soline, nelze proplout mezi Dugim otokem a ostrovem Bršćak, kvůli hloubce!!
Západně u Soline a západně od Soline u kempu Madnaríno se dá stát na kotvě. Aktuálně máme informace, že v kempu už jachtaře moc nemusí, tak s tím raději počítejte. Zátoka je velmi dobře krytá, snad jen pozor na sinější NW vítr a bóru. Vyvázat se můžete také ještě dříve na bójce v severní části zátoky směrem k majáku Veli Rat nebo přímo v maríně Veli Rat. Při vjezdu do zátoky směrem k Veli Ratu pozor na hloubku a max. rychlost 4 kn!!
5. - 6. den:
Vrak lodi Michele - v NE části ostrova Veli Lagan asi 3 nm ze Soline. Vrak je zároveň s hladinou, v sezóně nepřehlédnutelné místo, okolo jsou lodě na kotvě. Kotvení cca v 5 až 8 metrech, dno je porostlé mořskou trávu. Pro kotvení se snažte vybírat bílá místa s písčitým dnem. Pozor na vlnění od projíždějících motorových lodí! Vrak je skvělý na šnorchlovačku. Je dobré mít obuv nebo ploutve s patou.
Maják Veli Rat a vrak lodi Michele u ostrova Veli Lagan
Sakarun beach - lodí cca 8 nm kolem majáku Veli Rat a dále kurzem na SW. Písčitá pláž, zelenomodrá voda - trošku karibik. Velmi oblíbené místo zejména s dětmi. Pláž chráněná plovoucím řetězem, před kterým jsou kotevní bóje. Kotvit se dá, ale před bójemi.
Brbinjšića bay - cca 8 nm SW pod Sakarun beach je úzká zátoka, kde se dá se zvýšenou opatrností zakotvit. Jde o to, že je zátoka opravdu úzká a asi právě proto zde moc lodí nebývá. Proč jsem zajet, má ale jiný důvod a tím je jeskyně Golubinka. Když poplujete ze Sakarun beach podél Dugiho otoku naleznete jí tak 200 m před zátokou Brbinjšića bay. Dostanete se do ní pouze jako plavec nebo na užším paddleboardu (nebo na dinghy, ale pouze před vstup do jeskyně). Jeskyně je velmi úzká, na konci je třeba proplout takovým okénkem, ale co uvidíte pak jistě stojí za to... Na tomto místě je ještě jedna jeskyně Dragon sea cave, ta je hned u vjezdu do zátoky a musíte ven z vody, pak ji uvidíte.
Brbinjšćica bay, jeskyně Golubinka
Záleží jak jste na tom časově, jestli si dáte vrak obchoní lodi S. Michele a poplujete na Sakarun beach, kde přenocujete a druhý den si dáte jeskyně a polujete zpět. Nebo si dáte noc vždy u Veli Ratu nebo u Soline - možností je více, každopádně pokud poplujete celou výše popsanou trasu budete již s největší pravděpodobností na konci charterového týdne a budete muset chtě nechtě myslet na plavbu do domovské maríny v Zadaru, což je z Veli Ratu cca 20 nm.
Přeji šťastnou plavbu a dobrý vítr!
Petr Ciboch